INSTAGRAM

Instagram

czwartek, 4 kwietnia 2013

hormony, hormony - przyczyną puchnięcia

dziś o hormonach - niestety padła ich ofiara - zmeniłam tabletki i bum 4 kilo w dwa dni. jestem opuchnięta i wsciekła

o hormonach

przyczyną tycia podczas zażywania tabletek antykoncepcyjnych jest wpływ estrogenów na proces spalania tkanki tłuszczowej. Udowodniono, że estrogeny ułatwiają magazynowanie tłuszczu, a utrudniają jego spalanie. Trzecia przyczyna tycia leży w zwiększonym apetycie u kobiet stosujących antykoncepcję hormonalną. Niektóre badania udowodniły, że jeden ze składników tabletki antykoncepcyjnej, a mianowicie drospirenon, może powodować zwiększony apetyt. Pocieszający jest jednak fakt, że takie sytuacje zdarzają się w rzeczywistości bardzo rzadko.

Dieta przy stosowaniu antykoncepcji hormonalnej

Rzeczywiście, niektóre kobiety zaczynają tyć po rozpoczęciu zażywania tabletek antykoncepcyjnych. Najczęściej dotyczy to kobiet mających skłonności do tycia. Można tego uniknąć, zmieniając swoją dietę. Oto pewne wskazówki:
1. Należy zwiększyć spożywanie błonnika - czyli zadbaj o to, żeby w twojej diecie znalazły się:
  • pieczywo pełnoziarniste: kasze, ryż brązowy, płatki owsiane,
  • warzywa - posiadają dużo witamin i błonnika i zarazem mało kalorii, jak np. papryka, brokuły, marchewka, rzodkiewka, kapusta,
  • owoce, ale w umiarkowanej ilości, ponieważ mają dużo cukrów prostych.
2. Spożycie cukrów prostych należy ograniczyć, ponieważ są one odpowiedzialne za przyrost masy ciała, np. jedna łyżeczka cukru dostarcza aż 40 kcal. Niskocukrowe desery na pewno nie zaszkodzą w utrzymaniu zgrabnej sylwetki.
3. Pełnotłuste produkty mleczne i tłuste mięsa powinny pójść w odstawkę. Produkty o zawartości tłuszczu 0,5-1,5 proc. są jak najbardziej wskazane. Tłustą śmietanę i majonez zastąp jogurtem naturalnym. Chude gatunki mięsa na pewno nie sprawią, że przybędzie Ci kilogramów.
4. Zrezygnuj z potraw smażonych. Rezygnacja ze smażonych potraw równa się 200 kcal mniej! Zastąp smażenie gotowaniem na parze, gotowaniem klasycznym, pieczeniem, duszeniem.
5. Woda urody Ci doda. 1,5-2 litry wody dziennie - konieczne musisz tyle wypijać, ponieważ woda zmniejsza apetyt i jest niezbędna do przeprowadzania wielu procesów biochemicznych zachodzących w naszym organizmie.
Pamiętaj, aby woda była z niską zawartością sodu.
6. Ćwiczenia - zawsze aktualne. Wystarczy 30 minut aktywności dziennie, aby nasz organizm poczuł się lepiej. Spacer, pływanie - to dobry początek. Ćwiczenia pozwolą spalić Ci nadmiar kalorii, poprawią krążenie i przyspieszą przemianę materii.
Warto pamiętać, że pigułki antykoncepcyjne bezpośrednio nie powodują tycia, mogą mu co najwyżej sprzyjać przez zwiększenie apetytu. To, czy kobieta po nich przytyje, zależy bezpośrednio od tego, czy jest łakomczuchem, czy też ma silną wolę i potrafi odmówić sobie smakołyków.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz